Wzięcie ślubu jest zdecydowanie prostsze niż rozwodu, nierzadko wniosek o unieważnienie małżeństwa zostaje odroczony przez sąd, ewentualnie zostaje orzeczona separacja. Jeśli są jeszcze jakieś szanse na odnowienie więzi między małżonkami, rozwód schodzi na dalszy plan. Będąc w separacji, możliwe jest oczywiście złożenie pozwu o unieważnienie małżeństwa, ale konieczne staje się udowodnienie trwałego jego rozpadu. Chodzi tutaj o całkowite zerwanie więzi fizycznej, duchowej i majątkowej. Pora dowiedzieć się na temat rozwodu i separacji nieco więcej.
Problemy w małżeństwie od strony prawnej
Każdy pozew o rozwód jest rozpatrywany indywidualnie, a na decyzję sądu wpływa wiele czynników. Sporo małżeństw decyduje się w pierwszej kolejności na separację, aby odpocząć od siebie, spojrzeć z innej strony na powstałe problemy w związku. Czasem trzeba po prostu ochłonąć, dać sobie szansę na rehabilitację. Emocje nie są dobrym doradcą, dlatego decyzja o rozwodzie nie powinna zostać podjęta zbyt pochopnie. Warto wiedzieć, że orzeczenie o separacji może zostać wydane bez jakikolwiek procesu. W przypadku rozwodu koniecznością jest wejście na drogę sądową. Pozwać o rozwód może oczywiście każdy z małżonków. Sąd niekiedy odrzuca wniosek o unieważnienie małżeństwa, jeśli nie uda się udowodnić jego całkowitego i trwałego rozpadu – musi dotyczyć to więzi fizycznej, uczuciowej i ekonomicznej.
Na skutek rozwodu i separacji dochodzi do rozdzielności majątkowej. Ponadto może dojść do podziału wspólnego majątku, jeśli taka będzie wola małżonków. Jeśli jedna ze stron żyje w niedostatku, nie została uznana za wyłącznie winną separacji/rozwodu, może ubiegać się o przyznanie jej alimentów. Małżonkowi winnemu rozkładowi pożycia może zostać narzucony obowiązek alimentacyjny na rzecz byłego, niewinnego współmałżonka, nawet jeśli jego sytuacja materialna jest dobra. Warto też wspomnieć kwestii dziedziczenia. Prawo jasno wskazuje na to, że po rozwodzie i separacji następuje wyłączenie z dziedziczenia. Wyjątkiem jest testament, który został spisany przez jedną ze stron.
Artykuł powstał we współpracy z http://kancelaria-bpg.pl/