Najczęstszą dolegliwością, z którą zgłaszamy się do ortopedy, są bóle kręgosłupa. Co wywołuje ból pleców? Kiedy konieczna jest wizyta u tego specjalisty?
Kim jest ortopeda?
Lekarz ortopeda to lekarz diagnozujący i leczący schorzenia narządów ruchu – szkieletu, więzadeł, stawów, mięśni, a także nerwów i naczyń krwionośnych.
Ortopeda zajmuje się różnymi dolegliwościami, między innymi złamaniami i zwichnięciami, bólami pleców, wadami postawy, chorobami zapalnymi stawów, zmianami jak zespół cieśni kanału nadgarstka, ostroga piętowa czy łokieć tenisisty.
Bóle pleców – główne przyczyny
Kręgosłup jest każdego dnia narażony na liczne przeciążenia, które mogą prowadzić do jego nadwyrężenia i tym samym nieprzyjemnych dolegliwości.
Przyczyny bólu kręgosłupa:
– noszenie ciężkich przedmiotów
– urazy podczas uprawiania sportów
– praca w pozycji siedzącej lub stojącej
– dyskopatia
– rwa kulszowa
– lumbago
– osteoporoza
– wady kręgosłupa
– guzy, nowotwory
– złamania kręgosłupa
W przebiegu tych dolegliwości pacjent często doświadcza ograniczonej ruchomości – ma trudność z chodzeniem, wyprostowaniem pleców. Jeśli chory ma złamany kręgosłup czy mozna chodzic? Jest to także możliwe, ale mogą towarzyszyć temu znaczne bóle, zmiana postawy ciała.
Kiedy udać się do ortopedy?
Gdy u pacjenta pojawia się ból kręgosłupa jaki lekarz może mu pomóc? Przede wszystkim jest to ortopeda, ale również konieczna może być konsultacja z innymi specjalistami, na przykład z fizjoterapeutą czy neurologiem zależnie od schorzenia. Warto zapoznać się z przychodnią https://lavidalodz.pl/poradnie/poradnia-ortopedyczna/.
Do lekarza warto udać się wtedy, gdy bóle zdarzają się często, długo się utrzymują, uniemożliwiają prowadzenie codziennych obowiązków.