Chlapacze – przydatne akcesoria do auta na jesień i zimę!

Worker watching a lorry with gripper unloading biomass on heap in compost works

W sezonie jesienno-zimowym wielu kierowców decyduje się na założenie chlapaczy samochodowych. Jaką funkcję spełniają tego typu akcesoria? Czy warto je zakładać?

Do czego przeznaczone są chlapacze samochodowe?

Chlapacze to rodzaj gumowych elementów przeznaczonych do zamontowania za kołami samochodowymi. Do czego służą chlapacze samochodowe?

Zadaniem chlapaczy samochodowych jest zatrzymywanie błota, wody, śniegu oraz kamieni, żwiru i piasku, które wydobywają się spod kół samochodowych, a następnie mogą osadzać się na nadkolu oraz na podwoziu pojazdu. Zanieczyszczenia te mogą przyczyniać się również do porysowania i korodowania karoserii samochodu.

Jak montuje się chlapacze do samochodu?

Chlapacze przeznaczone są do montażu inwazyjnego, co oznacza, że w celu ich zamocowania należy wywiercić otwory w nadkolu pojazdu, by stabilnie je zamocować wkrętami.

Właśnie dlatego wielu właścicieli samochodów zastanawia się: chlapacze samochodowe producent zakładać czy nie? Inwazyjny montaż może być problemem, jednak dzięki niemu chlapacze pozostają w miejscu i mogą skutecznie spełniać swoją funkcję.

W sprzedaży można znaleźć chlapacze przeznaczone do różnych modeli samochodów, w tym do aut osobowych, dostawczych. Dostępne są też chlapacze uniwersalne, które można zamontować do różnych pojazdów, które docina się na wymiar.

Czy warto stosować chlapacze samochodowe?

Zastosowanie chlapaczy będzie dobrym rozwiązaniem dla właścicieli samochodów, którym zależy na wydłużeniu trwałości swojego samochodu i zachowaniu jego wartości na dłużej. Chlapacze mogą ochronić też przed sporymi kosztami wynikającymi z uszkodzenia powłoki lakierniczej, co może skutkować pojawieniem się korozji.

Chlapacze samochodowe czy warto je zamontować? Bardzo dobrze sprawdzają się wtedy, gdy celem jest lepsza ochrona pojazdu w okresie jesienno-zimowym. Warto więc pomyśleć o zakupieniu ich przed nadchodzącym sezonem.