Wielozadaniowy pojazd

Ciągnik rolniczy, potocznie nazywany traktorem jest jednym z najbardziej wszechstronnych maszyn. Wykorzystywane są w pracach rolniczych w leśnictwie a nawet w ogrodzie. Traktor jest niezastąpiony nawet jeśli prowadzi się sklep rolniczy, są przystosowane do ciągnięcia przyczep jak i prac polowych, jego uniwersalność może zaskakiwać, pomimo wielkich gabarytów bardzo dobrze porusza się w terenie, jest bardzo zwrotny i ma niewielki nacisk jednostkowy na glebę. Szeroko dostępne zamienne części do ursusa i części do zetora sprawiają, że te kultowe maszyny są niemal niezastąpione. Pierwszy polski traktor powstał w 1922 roku, wyprodukowany został przez firmę ursus, miał napęd spalinowy.
Przed tym jak w 1892 roku Amerykanin skonstruował pierwszy na świecie ciągnik rolniczy, do prac polowych były wykorzystywane zwierzęta, głównie konie, bydło i osły. Jeszcze zanim pojawił się pierwszy traktor, rolnicy używali parowych maszyn pociągowych. Wróćmy do teraźniejszości, warto również wspomnieć, że niektóre traktory są dopuszczone do ruchu po drogach publicznych, jednak maksymalna prędkość z jaką mogą się poruszać to tylko 30 kilometrów na godzinę.
Wyróżniamy kilka rodzajów ciągników rolniczych, są to między innymi:
-Ciągniki kołowe ze stałym napędem jednej lub obu osi,
-Ciągniki gąsienicowe które wykorzystuje się do najcięższych prac głownie na terenach podmokłych i glebach ciężkich, kiedyś zostały one wyparte przez wersje kołowe jednak teraz ze względu na swoje zastosowanie wracają do użytku. Najciekawsze jest to, że takie ciągniki osiągają aż do 600 KM.
-Ciągniki półgąsienicowe które łączą obie zalety dwóch wyżej wymienionych.

Źródło:pasy transportowe