Paski do glukometru – ile kosztują? Cena, recepta, refundacja

Paski testowe stosowane są w glukometrach po to, aby łatwo określić poziom cukru we krwi. Pozwalają one na szybkie sprawdzenie glikemii i efektywniejsze prowadzenie leczenia cukrzycy. Co warto wiedzieć o zakupie pasków do glukometru?

Paski do glukometru – czy potrzebna jest recepta?

Aby zakupić paski przeznaczone do pomiaru poziomu cukru we krwi za pomocą glukometru, nie trzeba mieć na nie recepty. Można zatem z łatwością kupić je w aptekach lub w sklepach medycznych bez konieczności jej okazywania.

Sklep dla diabetyków wskazuje, że pacjenci, którzy otrzymają receptę i jednocześnie mogą skorzystać z refundacji pasków, mogą kupić je w niższej cenie niż osoby, które nie mają takich uprawnień.

Receptę na paski do glukometru może wystawić wielu lekarzy, którzy mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, w tym lekarz pierwszego kontaktu, czyli lekarz rodzinny.

Kto może skorzystać z refundacji pasków do glukometru?

Przy zakupie wyrobów jak paski do glukometru refundacja dla kogo jest dostępna? Z refundacji mogą skorzystać osoby chorujące na cukrzycę typu 1 i typu 2. Szereg porad medycznych opracowano w https://diabetyk24.pl/.

Refundacja dostępna jest również dla osób, które korzystają z pomp ciepła i wykonują przynajmniej 3 wstrzyknięcia insuliny w ciągu doby. W tym przypadku można zakupić opakowanie pasków w niskiej cenie ryczałtowej.

Pozostałym chorym przysługuje refundacja w wysokości 70% limitu, czyli muszą zapłacić oni 30% za zakup pasków. Cena opakowania z 50 sztukami pasków wynosi wtedy około 12 złotych.

Czy paski do glukometru można odliczyć od podatku?

Za pomocą odliczenia wydatków od podatku osoby chorujące mogą zredukować swoje koszty. Czy paski do glukometru można odliczyć?

Odliczenie pasków testowych do glukometru jest możliwe w przypadku osób niepełnosprawnych, które korzystają z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Upoważnia ona do odliczenia różnych wydatków ponoszonych w związku z utrzymaniem zdrowia.