Rodzaje złączy w samochodach elektrycznych. Sprawdź przed rozpoczęciem ładowania!

Samochody elektryczne są ciche, wydajne i nie emitują spalin. Wymagają jednak częstego ładowania, które można wykonać w domu lub na dedykowanych stacjach ładowania. Zanim udasz się na stację, pamiętaj jednak o tym, by sprawdzić, w jaką ładowarkę została wyposażona!

Złącza do ładowania w samochodach elektrycznych

Samochody elektryczne wyposażone są w różne rodzaje złączy do ładowania, co może powodować problemy wtedy, gdy stacja ładowania elektrycznych samochodów nie jest wyposażona w odpowiednie wtyczki.

W samochodach elektrycznych stosowane są poniższe rodzaje złączy:
– Złącze Typu 2 – jest obecnym standardem w samochodach w Unii Europejskiej, umożliwia ładowanie prądem przemiennym 1-fazowym lub 3-fazowym.
– Złącze CCS/Combo 2 – wygląda podobnie do łącza Typu 2, ale ma dodatkowe piny, umożliwia ładowanie prądem stałym.
– Złącze CHAdeMO – złącze do ładowania prądem stałym popularne w samochodach japońskich.
– Złącze Typu 1 – amerykański wariant złącza Typu 2, który wykorzystuje prąd przemienny 1-fazowy. Ma także odpowiednik w postaci złącza CCS/Combo 1.
– Złącze Tesla Supercharger – stosowane w samochodach Tesla, w Europie wymaga odpowiedniej przejściówki.

Jak sprawdzić, jakie złącza oferuje stacja ładowania?

Nie każda stacja ładowania samochodów elektrycznych pozwala na doładowanie samochodu za pomocą wszystkich typów wtyczek.

Aby sprawdzić, jakie złącze można wykorzystać, najlepiej poszukać informacji o stacji dostępnych w internecie. Online można sprawdzić nie tylko rodzaje złączy, lecz także godziny otwarcia stacji, liczbę stanowisk, a nawet to, czy są one zajęte.