Mieszkanie w stanie deweloperskim. Kiedy warto je kupić?

Deweloperzy oferują swoim klientom mieszkania w dwóch podstawowych wariantach wykończeniowych – to stan deweloperski oraz stan „pod klucz”. Większość kupujących decyduje się na tę pierwszą opcję. Kiedy warto kupić mieszkanie w stanie deweloperskim?

Czym jest mieszkanie w stanie deweloperskim?

W przepisach nie można znaleźć żadnych dokładnych informacji, czym są mieszkania na sprzedaż w stanie deweloperskim. Wobec tego każdy deweloper może definiować tego typu wykończenie nieco inaczej.

Zasadniczo lokal w stanie deweloperskim wymaga dalszego wykończenia, dlatego nie umożliwia on natychmiastowej przeprowadzki.

Standard deweloperski obejmuje głównie:
– zamontowane drzwi wewnętrzne,
– zamontowane okna i parapety,
– wykonane instalacje: wodno-kanalizacyjna, grzewcza, elektryczna, wentylacyjna,
– wylewkę podłogową,
– otynkowane ściany.

Kiedy kupić mieszkanie w stanie deweloperskim?

Mieszkania w stanie deweloperskim kupowane są najczęściej. Ich duża popularność wynika z kilku przyczyn. Kiedy i jak kupie mieszkanie w Katowicach w tym wariancie wykończeniowym?

Główną przyczyną popularności mieszkań deweloperskich jest ich niska cena. Za lokal w standardzie „pod klucz” trzeba zapłacić od około 500 zł do nawet ponad 1500 zł więcej na metrze kwadratowym. Także lokal deweloperski daje możliwość dowolnego wykończenia – również we własnym zakresie, co jest najtańszą opcją.

Mieszkanie w stanie deweloperskim kupuje się wprost od dewelopera, bez konieczności dodatkowych uzgodnień pod kątem jego stanu. Dokładne informacje o nieruchomości znajdują się w jej prospekcie informacyjnym.