Odkurzacze centralne

Tradycyjne odkurzacze używane w domu działają na zasadzie wydmuchiwania zasysanego powietrza, co sprawia że pyłki i kurz jeszcze długo unoszą się w powietrzu. Utrudnia to bardzo skuteczne sprzątanie. Jeżeli komuś zależy na tym, by odkurzanie było jak najdokładniejsze powinien wybrać odkurzacz centralny.

Odkurzacze centralne działają w inny sposób niż te zwykłe gdyż wymagają trwałej instalacji przed rozpoczęciem użytkowania. Najważniejszą częścią całego systemu centralnego odkurzania jest jednostka centralna. Do niej dołącza się sztywne rury, które łączą się z zamontowanymi w ścianach gniazdami ssącymi. Podczas odkurzania wykorzystuje się elastycznego węża, którego koniec wkładany jest do gniazda. Wszystkie nieczystości trafiają do pojemnika znajdującego się w jednostce centralnej, natomiast powietrze po wstępnym oczyszczeniu trafia na zewnątrz budynku. Sama jednostka centralna zwykle znajduje się w piwnicy, kotłowni czy też garażu. Można umieścić ją też na w łazience w mieszkaniu lub na balkonie.
Odkurzacze centralne mogą być montowane w każdym momencie. Warto jednak zaplanować i wykonać instalację już podczas budowy lub remontu domu, kiedy ściany nie są jeszcze wykończone.
Odkurzacz centralny ma wiele zalet. Oczywiście nie znaczy to, że jest idealny: jest droższy i wymaga na początku wykonania specjalnej instalacji i ukrycia jej w ścianach, pod podłogą lub też nad sufitem. Jednak późniejsze użytkowanie jest dużo łatwiejsze i skuteczniejsze niż przy zwykłych odkurzaczach. Można go uznać za swego rodzaju luksus, ale taki, na który coraz więcej osób może sobie pozwolić.

Autor:centralne odkurzanie