Ile kosztują nowe mieszkania w Krakowie?

Warsaw, Poland panorama of city center at night

Ceny mieszkań w ostatnich latach ciągle idą do góry. Widać to także na krakowskim rynku nieruchomości. Ile obecnie trzeba zapłacić za nowe M w Krakowie?

Mieszkania w Krakowie – ile kosztują?

Cena, jaką trzeba zapłacić za metr kwadratowy mieszkania w Krakowie, nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Chociaż w związku z pandemią COVID-19 przewidywano spore spadki, to jednak stało się przeciwnie – w ciągu ostatniego roku ceny stale rosły.

Aktualnie średnia cena za jeden metr kwadratowy mieszkania w Krakowie wynosi około 10-11 tysięcy złotych.

Najwięcej, ponieważ aż około 12,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy, trzeba zapłacić za mieszkanie na Starym Mieście. Wśród drogich dzielnic znajdują się też Zwierzyniec, Grzegórzki, Podgórze, Dębniki, Krowodrza i Bronowice, gdzie średnie ceny wynoszą również powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Wśród najtańszych dzielnic znajdują się te oddalone od centrum, między innymi Nowa Huta, Mistrzejowice – to tutaj znajduje się inwestycja Viva Piast Victoria Dom Kraków, Swoszowice, Wzgórza Krzesławickie czy Bieżanów-Prokocim.

Wobec tego za kawalerkę w Krakowie trzeba zapłacić średnio od 300 do 500 tysięcy złotych. Lokal dla rodziny to koszt od 400 do 600 tysięcy złotych w zależności od jego metrażu.

Co wpływa na cenę nowych mieszkań w Krakowie?

Cena nieruchomości mieszkalnych w Krakowie regulowana jest przede wszystkim lokalizacją, jednak nie jest ona jedynym czynnikiem, który ma wpływ na koszt zakupu własnego M.

Na koszty wpływa rynek – pierwotny albo wtórny. Co ciekawe, średnia cena nieruchomości nowych jest nieco niższa od używanych, co wynika z faktu, że nowe osiedla budują się częściej na obrzeżach miasta.

Cena powiązana jest też z metrażem. Warto pamiętać, że pod względem ceny w przeliczeniu na metr kwadratowy najdroższe są kawalerki, natomiast mniej kosztuje metr kwadratowy w mieszkaniu o większym metrażu.

Pod uwagę warto też wziąć stan nieruchomości. Podawane przez deweloperów ceny dotyczą stanu deweloperskiego. Mieszkanie na sprzedaż wykończone „pod klucz” to dodatkowy koszt.

Finansowanie zakupu mieszkania w Krakowie

Zakup mieszkania w Krakowie możliwy jest także wtedy, gdy nie dysponuje się pełną kwotą. Rozwiązaniem jest ubieganie się o kredyt mieszkaniowy.

Deweloper Victoria Dom Kraków oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z usług doradztwa kredytowego, pomagając w uzyskaniu atrakcyjnego finansowania.

Aby uzyskać kredyt mieszkaniowy, należy dysponować odpowiednią zdolnością kredytową, czyli wystarczająco wysokimi wpływami w połączeniu z niskimi kosztami. Ważna jest także pozytywna historia kredytowa.

Kredyt mieszkaniowy wymaga również posiadania wkładu własnego. Według przepisów należy posiadać wkład własny na poziomie minimum 20% wartości nieruchomości, chociaż niektórzy deweloperzy dopuszczają przedłożenie wkładu w wysokości 10% po wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia.