Praca w Szwecji – uwaga na oszustów!

Close-up view of young professional businessman writing his idea concepts on notebook while working on his project

Zamierzasz przeprowadzić się do Szwecji i szukasz pracy w tym kraju? Uważaj na oszustów, którzy mogą próbować wyłudzić od Ciebie pieniądze. Jak wyjechać do pracy do Szwecji bez ryzyka?

Fikcyjne wyjazdy do pracy w Szwecji

Szwecja stale jest popularnym kierunkiem do emigracji. Właśnie dlatego nadal zdarzają się oszustwa, które mogą spowodować poważne straty finansowe u ofiar decydujących się na skorzystanie z fikcyjnych ofert pracy.

Najczęściej spotykane oszustwa polegają na organizacji wyjazdów do Szwecji i pobieraniu na nie zaliczek. W rzeczywistości jednak żaden wyjazd i praca w Szwecji nie czekają na zainteresowanych, a z pośrednikami nie można się skontaktować. Na oszustwie można stracić nawet kilkaset złotych.

Nierzetelne agencje pośrednictwa pracy

Niestety, nadal zdarzają się agencje, które nie informują swoich pracowników o szczegółach związanych z pracą oraz z warunkami jej wykonywania. Na miejscu może okazać się, że warunki zakwaterowania są tragiczne, miejsce noclegu jest oddalone od miejsca pracy lub zakres wykonywanych obowiązków jest zupełnie inny niż uzgodniony.

Zdarzają się także oferty z zaniżonymi wypłatami, co powoduje, że zatrudnione przez agencję pracy osoby zarabiają znacznie mniej niż inne na tym samym stanowisku.

Praca w Szwecji tylko od sprawdzonego pośrednika

Gdy planowana jest przeprowadzka do Szwecji, warto szukać zatrudnienia przez sprawdzoną agencję pracy, która wpisana jest na listę pośredników – agencji zatrudnienia i uzyskała pozytywne opinie od dotychczasowych pracowników.

Najlepiej poszukać informacji o rekomendowanych agencjach pracy online, wpisując do wyszukiwarki nazwę agencji.

Po zakończeniu pracy trzeba też zadbać o podatki i rozliczenia roczne w Szwecji. Kompleksową pomoc w tym zakresie mogą zapewnić również biura księgowe zajmujące się rozliczaniem zarobków uzyskanych za granicą.